In this section

Planned Trips and Tours

Spring Term 2017 Trips Dates   Form Staff
Boys Senior Hockey Pre-Season Tour Jan 4-8 6-7 Mr Bateman (JB1)
Football 1st XI Pre-season Training Camp Jan 5-8 Various Mr Andrews/Mr Stokes (JMA/TGS)
Confirmation Retreat Jan 26-28 3-7 Fr Tregunno (TFT)
CCF Dof E Gold Training (Peak District) Jan 27-29 6 Mr Wright (DGW)
Battlefields (France) Group 1 Feb 5-7 Trip 1 Mr Roberts (JNR)
Battlefields (France) Group 2 Feb 7-9 Trip 2 Mr Roberts (JNR)
Geography Field Trip (Cranedale) Feb 24-26 6AS Mr Collison (HAC)
MUN Edinburgh Conference Mar 10-12 6-7 Mr Ward (LAW)
Lower School Netball Tour Mar 10-12 2 Mrs Girdwood (PG)
Service Weekend  Mar10-12 4-7  
D of E Bronze Walking (White Peaks) Mar 10-12 4 Mr Petit (AVP)
D of E Bronze Walking (Rutland) Mar 10-12 4 Mr del Strother (DDS)
D of E Bronze Cycling (Rutland) Mar 10-12 4 Mr Greenfield (DMG)
D of E Silver Walking (Peak District) Mar 10-12 5 Mr Nutter/Miss Clarke (PN/SLC)
D of E Silver Walking (Peak District) Mar 10-12 5 Mr Hicks (PAH)
D of E Silver Cycling (Viking Way) Mar 10-12 5 Mr Edwards (CDE)
D of E Gold Cycling (tbc) Mar 10-12 6 Mr Toussaint (YT)
D of E Gold Sailing (English Channel) Mar 10-13 6 Mr Neve (NJN)
Rugby - Rosslyn Park National Sevens Tournament Mar 20-24 2-7  Mr Rice (ADR)
Rugby - Sedbergh Tens Mar 25-27 Sel. U18 Mr Rice (ADR)
Kenya Schools Project (Kenya) Feb 9-17 6 Mr Ross (AMR)
Art - Print Workshop, Brighton Feb   Mrs Nelson (AAN)
French Work Experience Feb 6 Mrs Worthington (AEW)/Mrs Hollering (JNH)
Various D of E will take place during Easter Holidays. Details tbc by Group Leaders Mar 31-Apr 24    
D of E Gold Walking (Hawes, Yorks) Mar 31-Apr 3 6 Mrs Roe (EGR)
D of E Gold Walking (tbc) Mar 31-Apr 3 6 Mrs Hurley (ACH)
Geography (Iceland) Mar 31-Apr 4 4 & 5 Mr Wright (DGW)
Middle School French Homestay Visit (Montpellier) Mar 31-Apr7 3 & 4 Mr West-Sadler (CWS)/Mrs Worthington (AEW)
Upper School Work Experience Trip to Montpellier, France Mar 31-Apr 7 6 Mrs Hollering (JNH)
Cricket Trip (Dubai) Mar 31-Apr 7 6 - 7 Mr Johnson (NCJ)
Lower School Ski Trip (Les Contamines) Apr 1-8 L1 - 2 Mr Gorman (SCG)
Design Trip to Toulouse Apr 2 - 5 3 & 4 Mrs Gibbons (KLG)/Mr Edwards (CDE)
Arvon Course Apr 3 - 8   Miss Celia Shephard (CS)
MUN Conference ICJ (Dublin) Apr 9 - 13 Sel. 6 Mr Ward (LAW)
Middle School German Trip (Kitzbuhel) Apr 17- 21 3 & 4 Mr Morgan (CRM)
Girls Tennis Tour (Portugal) Apr 2 - 6 3-5 Mrs Girdwood (PG)
Drama - NSDF Festival April Sel. 6 & 7 Mrs Norell (GN)
Summer Term 2017 Dates Form Staff
Lower 1 Residential (Derbyshire) May 8-10 L1 Mrs Petit (AJP)
A Level Biology Fieldtrip (Orielton) June 6-10 6AS Dr Ingles (PJI)
6IB Biology and EvS Fieldtrip (Orielton) June 6-12 6IB Dr Ingles (PJI)
Spanish - Madrid June 9-11 6 Mr Pauls (CMP)
Form 3 Camp June 21-23 All Form 3 Mr Wright (DGW)
MUN Conference (Alkmaar, Holland) June Selected 6 Mr Ward (LAW)
Summer Exeat 2017 Dates Form Staff
Lower School Activity Camp May 27-29 L1-2 Mr Gorman (SCG)
Sailing: Feva National Championships (Torquay) May 27-30 3-5 Mr Neve (NJN)
Summer Holidays 2017 Dates Form Staff
CCF RAF Summer Camp Jun 24-Jul1 or Jul 1-8 tbc 4-7 Mr Townsley (KT)
Sailing: BSDRA National Championships Jul 2-4 6-7 Mr Neve (NJN)
French Activity Trip to Burgandy July 3-8  1 & 2 Miss Angove (SLA)
Nepal Expedition July 3-31 4-6 Mr Gorman (SCG)
Major Music Tour to Italy July 6-12 Sel 3-7 Mr Davis (PD)
Medical Work Experience - Costa Rica July 9-25 6 & 7 Dr Nicoll (AJN)
Sports Tour (South Africa) July 20-Aug 8 4-6 Mr Simpson (IS)
India School Building Project July 31-Aug 18 6 & 7 Mr Chohan (NYC)
Sailing: Feva World Championships (Medemblik) July 3-5 Mr Neve (NJN)
CCF RAF Air Cadet Leadership Course Jul & Aug 6 Mr Townsley (KT)
CCF D of E Gold Qualifying (Norway) Aug 16-24 6 Mr Wright (DGW)
Rugby - U14/U15 Pre season training (Club Correze, France) Aug 19-26 2 & 3 Mr Rice (ADR)/Mr Gelderbloom (GG)
Senior Rugby Pre-Season Training Camp Aug 5-7 Mr Rice (ADR)
Lower School French Trip (Normandy) tbc L1-2 Mr Milner (EJM)
CCF Army Summer Camp (Beckingham) tbc 4-7 Mr Taylor (DMT)
BOWS Cricket Festival tbc Sel.1st XI  
CCF Shooting (Bisley) tbc   Mr Dook (SSI)
Winter Term 2017 Dates Form Staff
MUN Conference (E.Sussex) Oct 6-9 6 & 7 Mr Ward (LAW)
Service Weekend Oct 6-9 4-7  
Classics Trip (Bath) Oct 20-21 3 Miss Lomas (TML)
Science Museum Sleepover tbc L1 Mr Chohan (NYC)
China Trip tbc 5-7 Mrs Hurley (ACH)
Rugby - St Joseph's U18 National Festival tbc Sel. 1st/2nd XV Mr Rice (ADR)
Rugby - Langley U15 National Festival tbc Sel. U15 A & B Mr Rice (ADR)
Sailing National Youth Championships tbc 3-7 Mr Neve (NJN)
Diving (Mexico tbc) tbc 1-7 Mr Gorman (SCG)
European Euroscola Parliament Trip tbc 6 & 7 Mr Farrar (JDF)
German Senior School Exchange (Munich) tbc 6 & 7 Mr Morgan (CRM)
Upper School Italian (Urbania) tbc 6 & 7 Mr Breag (RSB)
Winter Exeat 2017 Oct 14-29 Dates Form Staff
Upper School Spanish Immersion Week Oct 21-28 7 Mr Pauls (CMP)
Social Science - New York & Washington DC Oct 21-28 7 Mr Janes (SJJ)
Christmas Holidays 2017 Dec 13-Jan 8 Dates Form Staff
1st XI Boys Hockey - Barcelona May 27-29 L1-2 Mr Bateman (JB1)
Ski Trip tbc 3-7 Mr Gorman (SCG)
Spring Term 2018 Dates Form Staff
Service Weekend Mar 9-11 4-7  
Rugby Sedbergh Tens March Sel. U18 Mr Rice (ADR)
Rugby Rosslyn Park National Sevens  March 2-7 Mr Rice (ADR)
Boys Senior Hockey Pre-Season Tour tbc 6-7 Mr Bateman (JB1)
Football 1st XI Pre-season Training Camp tbc Various Mr Andrews (JMA)/Mr Stokes(TGS)
Battlefields France Group 1 tbc Trip1 Mr Roberts (JNR)
Battlefields France Group 2 tbc Trip2 Mr Roberts (JNR)
Geography Field Trip (Cranedale) tbc 6AS Mr Collison (HAC)
MUN Edinburgh Conference tbc 6-7 Mr Ward (LAW)
Spring Exeat 2018 Feb 9-18 Dates Form Staff
Kenya Schools Project (Kenya) tbc 6 Mr Ross (AMR)
Art - Print Workshop Brighton tbc 3-5 Mrs Nelson (AAN)
French Work Experience tbc 6 Mrs Worthington (AEW)/Mrs Hollering(JNH)
Easter Holidays 2018 Dates Form Staff
Sailing: Feva World Championships (Florida) Mar 30-Apr8 2-5 Mr Neve (NJN)
Geography and Design (Italy) tbc 6 & 7 Mr Collison (HAC) and Mr Weston (TCW)
Geography Trip (Iceland) tbc 4 & 5 Mr Wright (DGW)
Middle School French Homestay Visit (Montpellier) tbc 3 & 4 Mr West-Sadler (CWS)
Cricket Trip (Dubai) tbc 6-7 Mr Johnson (NCJ)
Lower School Ski Trip (Les Contamines) tbc L1-2 Mr Gorman (SCG)
MUN Conference ICJ (Dublin) tbc Sel. 6 Mr Ward (LAW)
Middle School German Trip (Kitzbuhel) tbc 3-4 Mr Morgan (CRM)
Drama - NSDF Festival tbc Sel.6&7 Mrs Norell (GN)
Girls Tennis Tour (Portgual) tbc 3-5 Mrs Girdwood (PG)
Future Dates Dates Form Staff
International Courts of Justice (Hague, Holland) Oct 2018 7 Mr Ward (LAW)